Żywotność a regeneracja filtra cząstek stałych
Na sam dźwięk słów “filtr DPF” wielu kierowców popada w konsternacje i często kojarzy się z drogimi naprawami. Żywotność takiego filtra to około 150 tysięcy kilometrów, mimo tego iż w teorii podawany jest jeszcze większy dystans. Po przejechaniu tej odległości, filtr wymaga kosztownego remontu, a w niektórych przypadkach nawet wymiany. Pytanie które nasuwa się wielu kierowcom, to czy czyszczenie i częsty serwis filtra wpływa korzystnie na jego żywotność?

Częste czyszczenie zwiększa żywotność filtra DPF

Na zużycie i żywotność filtra ma wpływ kilku różnych czynników. Oprócz sadzy którą filtr wypala, zbiera się w nim także popiół, który nie poddaje się wysokiej temperaturze; krótkie badanie komputerowe, pozwala sprawdzić stan filtra, a także ocenić częstość włączania się wypalania filtra, w stosunku do przejechanych kilometrów. Wpływ na filtr mają także oleje silnikowe; dobrze dobrany olej wspomaga spalanie sadzy. Nie bez znaczenia jest też nieprawidłowa eksploatacja samochodu, często wynikająca z niewiedzy kierowcy. Warto pamiętać iż, filtr wypala się na dłuższych trasach, w momencie gdy utrzymujemy obroty silnika na poziomie 3000 obr,/min. Jazda po samym mieście, w korkach, bardzo skraca żywotność filtrów DPF.
W świetle powyższych czynników, oczywistym staje się, że częsty serwis i czyszczenie, pozytywnie wpłynie na żywotność filtra. Zaleca się jego sprawdzenie przy każdej okresowej wymianie oleju. Nie można zapomnieć też o tej czynności, podczas zakupu używanego samochodu. Nigdy nie możemy być pewni, ze poprzedni kierowca miał na uwadze właściwą eksploatacje samochodu, pod kątem filtra DPF.

Recepta na długowieczność filtra ? Właściwa eksploatacja oraz częsty serwis

Aby wspomóc filtr w jego pracy, musimy pamiętać o zabraniu samochodu na dłuższą trasę, tak aby mógł on wypalić nagromadzoną sadzę. Warto pamiętać o odpowiednich olejach. Pomimo tego, wciąż możemy mieć problemy, z pozostałym w filtrze popiołem. Dlatego też cykliczne, komputerowe sprawdzenie filtra, a także regeneracja filtra DPF, jest czynnikiem który pozwoli nam maksymalnie wydłużyć jego żywotność.

Zdjęcia pobrano z: http://dpfecoserwis.pl Podziękowania dla serwisu.

Żywotność a regeneracja filtra cząstek stałych