Satelita

Tytułowy satelita, Sentinel-5P, został wystrzelony 13 października 2017 roku i właśnie dostarczył pierwsze obrazy, które szczegółowo pokazują poziom zanieczyszczenia Ziemi. Na ten moment urządzenie nie jest jeszcze w stu procentach gotowe. Mimo tego, pokazane wyniki uznano za coś niezwykłego, pokazują one bowiem, że najnowszy satelita Copernicus może w znacznym stopniu ułatwić monitoring środowiska oraz z pewnością pomoże w monitorowaniu jakości powietrza na naszej planecie. Satelita jest na tyle dokładny, że dzięki niemu zanieczyszczenie powietrza może być obrazowane w dużo lepszej jakości, z wieloma szczegółami.

Sentinel-5P to szósty satelita służący do prowadzenia monitoringu środowiska – https://promea.pl/oferta/monitoring-srodowiska, ale pierwszy, który skupia się na atmosferze Ziemi.

Co pokazał satelita?

Jedno ze zdjęć pokazuje stężenie dwutlenku węgla nad Europą. Powodów jest wiele – duży ruch samochodowy, spalanie paliw, fabryki przemysłowe. Największa koncentracja dwutlenku węgla występuje nad Holandią, Zagłębieniem Ruhty w Niemczech, w Dolinie Padu, która jest położona we Włoszech, a także nad Hiszpanią. Satelita był w stanie również wychwycić zanieczyszczenia znad wulkanu Agung na Bali. Jeżeli chodzi o mapę świata, duże stężenie tego szkodliwego pierwiastka znajduje się w powietrzu azjatyckim, afrykańskim oraz amerykańskim.

W czym nam to pomoże?

Dane pochodzące od satelity będą wykorzystywane do sporządzania prognozy pogody, a także pomogą ustalić odpowiednią taktykę, dotyczącą ochrony powietrza na Ziemi. Dzięki niemu uzyskamy dokładną mapę zanieczyszczeń, wśród których znajdzie się metan, dwutlenek azotu, tlenek węgla, aerozole. Zasięg Sentinela-5P pozwala na monitorowanie całej planety co 24 godziny, to ogromny krok milowy dla ludzkości. Poza tym raz jeszcze należy podkreślić, że pierwsze zdjęcia już teraz robią ogromne wrażenie, mimo iż satelita nadal znajduje się na etapie testowym.

Bez skrępowania można powiedzieć, że dzięki satelicie Sentinel-5P monitoring środowiska wkroczy na wyższy poziom.

badania geologiczne

Satelita ujawnił w szczegółach zanieczyszczenia Ziemi
Tagged on: