Przetłuszczające się włosy to wbrew powszechnym opiniom problem nie tylko dojrzewających ludzi w wieku nastoletnim. Dotyka to również wiele dorosłych osób. Tłuste włosy są przede wszystkim nieestetyczne, uniemożliwiają ułożenie fajnej fryzury, wymagają częstego mycia. Sam proces przetłuszczania się włosów, czyli produkcji sebum, jest naturalny i potrzebny. Ochrania je przed znajdującymi się w powietrzu szkodliwymi związkami, nadaje im blasku, poprawia ich wygląd. Jeśli jednak dana osoba myje włosy codziennie, a mimo tego wyraźnie widać, że mocno przetłuszczają się u nasady, należy interweniować. Tym bardziej, iż mycie włosów każdego dnia wpływa na ich stan – szampony, nawet te delikatne, mogą wysuszać włosy, czy niszczyć ich strukturę.

Dlaczego włosy szybko się przetłuszczają?
Może być kilka powodów przetłuszczania się włosów. Bezpośrednią przyczyną jest nadprodukcja sebum. Jednak nie dzieje się to samoistnie. Najczęściej jest to wynikiem nieodpowiedniego dbania o włosy – stosowania szamponów niedostosowanych do typu włosów, używanie obciążających włosy odżywek, stres, czy problemy hormonalne. Te ostatnie najlepiej konsultować z lekarzem, aczkolwiek dopiero, gdy powszechne sposoby nie pomagają.

Jak radzić sobie z przetłuszczającymi włosami?
Wiele osób próbuje samodzielnie radzić sobie z problemem przetłuszczających się włosów. Często nie przynosi to żadnych efektów. Najlepszym sposobem będzie odwiedzenie salonu fryzjerskiego. Fryzjer dokładnie oceni stan włosów i określi ich rodzaj. Pozwoli to na wybór preparatów do pielęgnacji, które pomogą w przetłuszczaniu się włosów. Każdy salon fryzjerski dysponuje specjalistycznymi szamponami i odżywkami do różnego typu włosów, nierzadko są to preparaty niedostępne w drogeriach. Pomoc fryzjera jest nieoceniona – nie tylko dobierze od najlepsze kosmetyki do włosów, które pomogą w problemie, ale również podzieli się wiedzą z zakresu pielęgnacji, doradzi jak dbać o włosy oraz czego unikać (np. stosowanie olejów pielęgnacyjnych, czy produktów je zawierających).

Porad udzielił: fryzjerwokulski.pl

Przetłuszczanie się włosów – porady